Otomatik Mühendis

Visual Studio'da Verimliliği Arttıracak Eklentiler

Visual Studio İpucları

Visual Studio’yu daha verimli nasıl kullanabiliriz sorusunu, bu yazıyla birlikte cevaplamaya devam ediyoruz. Daha önce Visual Studio Başlığında Branch’in Gösterilmesi yazısıyla girdiğimiz eklentiler dünyasının bu sefer derinliklerine ineceğiniz.

Olmazsa Olmazlar

  • Web Essentials Adeta Visual Studio’yu geliştiren Microsoft çalışanlarının arka bahçesi diyebiliriz. Visual Studio üzerinde yapacakları geliştirmeleri bu eklenti içerisinde kullanıma sunarak kullanıcı yorumlarını değerlendiriyorlar. Buradan indirebilirsiniz.
Okumaya devam »


ASP.NET MVC'de View'ların Derlenmesi

Visual Studio İpucları

ASP.NET MVC‘de uygulamanın ayağa kalkmasını hızlandırmak için View’lar çalışma zamanında derlenir. Bu sebeple projeyi derlediğimiz sırada View’lar içerisinde hata varsa fark edemeyiz. Bunun önüne geçmek için projede küçük bir değişiklik yapmalıyız.

Visual Studio seçeneklerinde olmayan bu özelliği değiştirebilmek için öncellikle ilgili projeyi, .csproj dosyası üzerinde Unload Project seçeneği ile kaldırmalıyız. Daha sonra Edit ...csproj seçeneği ile proje dosyasını düzenleyebiliriz. Açılan XML yapısında ilk PropertyGroup elementi içerisinde MvcBuildViews etiketinin false olarak ayarlandığını görebilirsiniz.

Bu değeri true olarak değiştirip kaydeder ve projeyi Reload Project seçeneği ile tekrar yüklersek. Artık projeyi derlediğimiz sırada View hatalarını da Error List penceresinde (aşağıdaki örnekte olduğu gibi) görebiliriz.

Okumaya devam »


Takım Aranıyor

İş İlanı

Sanal ödeme noktası üreticisi Stripe, geçtiğimiz ayın sonlarında blogu üzerinden yeni bir pozisyonun tanıtımını yaptı. Kısaca BYOT olarak tanımlanan bu pozisyonun açılımı her şeyi açıklıyor; Bring Your Own Team (Kendi Takımını Getir).

Yatırımcılar, tek başına çalışanlardansa takım olarak çalışanlara daha fazla destek vermektedir. Bunun sebebi tanıdığımız, çalışmasını bildiğimiz ve güvendiğimiz insanlarla çalışarak çıkardığımız işlerin daha başarılı ve kaliteli olmasıdır. Stripe firması bunu fark etmiş ve takımların (2 ile 5 kişi arasında olmalı) başvurabildiği, takım olarak değerlendirildikleri, birlikte sınava sokuldukları hatta teklif zamanı geldiğinde takımın tüm üyelerine ve aynı anda teklif yapacakları bir pozisyon oluşturmuşlar.

Okumaya devam »


Visual Studio'da JavaScript Intellisense

Visual Studio İpucları

Artık Visual Studio ile yeni bir web projesi oluşturduğunuzda Scripts klasörüne eklenen .js dosyaları arasında _references.js dosyasını görebilirsiniz. Editörde JavaScript kodları yazarken, Intellisense menüsünün daha faydalı olabilmesi için bu referans dosyası kullanılıyor.

Projedeki veya çalışılan sayfadaki tüm .js dosyalarının dahil edilmesi performans kayıplarına yol açacağı için böyle bir yönteme gidilmiş. Global olarak işimize yarayacak .js dosyalarını burada toplayarak Intellisense referanslarına dahil edebiliriz.

referencesjs.png

Yeni bir .js dosyası eklediğimizde otomatik eklenmesini istiyorsak veya var olan bir dosyanın ismi değiştiğinde, silindiğinde veya taşındığında değişikliklerin buraya yansımasını istiyorsak. İlk satıra /// <autosync enabled="true" /> yazmalıyız.

Okumaya devam »


Visual Studio Başlığında Branch'in Gösterilmesi

Visual Studio İpucları

Visual Studio, editör penceresinin başlığında o sırada açık olan proje adını göstermektedir. Git ve TFS gibi versiyon yönetim sistemlerini kullanmaya başladığımızda farklı dallarda aynı isimli projeler oluştururuz. Bu sebeple hangi daldaki proje üzerinde çalıştığımız konusunda sürekli bir şüphe oluşur ve bunu kontrol etmek için zaman kaybederiz.

İşte buna çözüm olarak Rename Visual Studio Window eklentisi ile başlık çubuğuna istediğimiz bilgileri yazabiliriz.

Git için [gitBranchName] veya TFS için [workspaceName] parametrelerini kullanabiliriz.

Okumaya devam »