Otomatik Mühendis

TransactionScope ile Test Verilerini İzole Etmek

Entegrasyon testlerini yazarken yapmamız gereken ama canlı veritabanında çalışmadıkça aksattığımız o minik konu (veritabanını bulduğumuz gibi bırakmak) var ya işte bu yazıda onun kolay yolundan bahsedeceğiz.

Kodun en ufak scope’larına kadar giren unit testlerimizi yazdıktan sonra, happy path’i kontrol ettiğimiz entegrasyon testlerine sıra geldiğinde özellikle veritabanı entegrasyonunda eklediğimiz, güncellediğimiz hatta sildiğimiz verileri, test ortamını eski durumuna getirebilmek için silmemiz, güncellememiz hatta eklememiz gerekir. Bu rollback işlemlerini yazmak yerine System kütüphanesi içerisinde ki TransactionScope‘u kullanabiliriz.

Okumaya devam »


ASP.NET Web API'de JSON Formatını Güzelleştirmek

ASP.NET Web API uygulamalarında oluşan JSON formatlı yanıtları bazen okumakta zorlanıyoruz ve bu yanıtları JSONLint gibi sitelerle okunabilir hale getiriyoruz. Bunun önüne geçmek için API ayarlarında ufak bir düzenleme ile göze hitap eden sonuçlar elde edebiliriz.

Newtonsoft.Json kütüphanesinin yardımı ile WebApiConfig’e aşağıdaki ayarları uygularsak JSON response body’ler indented gözükecek ve property isimleri camelCase formatına çevrilecektir.

Okumaya devam »


Türkiye'de Hackathonlar - Özel Bölüm

İyilik için Java!

Türkiye’de Hackathonlar ve Bölüm 2 yazılarıyla devam ettiğimiz seriye bizi heyecanlandıran yepyeni bir hackathon için özel bölüm yaparak devam ediyoruz.

Java for Good - İstanbul Hackathon

Son zamanlarda Türkiye’de ki çalışan sayısını arttırmasıyla ve aynı zamanda çalışmalarını uzak bağlantı üzerinden yürütmesiyle ilgi çeken Crossover firması; doğa, insanlık ve sokak hayvanları ile ilgili konularda hackathon etkinliği gerçekleştirecek. Taksim’de düzenlenecek olan etkinlik 10 Aralık 2016 Cumartesi günü sabah 9’da başlayacak ve 12 saat sürecek.

Okumaya devam »


.NET Core

Geçen ay, çalışma arkadaşlarım için bir .NET Core sunumu hazırladım ve sundum. Sunum sırasında minik bir ASP.NET Core uygulaması da geliştirdik.

Bu uygulamaya ait kodları github.com/olcay/aspnetcoresample adresinde bulabilirsiniz.

.NET Core hakkında yazılar devam edecek…

Okumaya devam »


Türkiye'de Hackathonlar - Bölüm 2

Daha önce Türkiye’de Hackathonlar yazısıyla başladığımız seriye ikinci yazı ile devam ediyoruz.

Keytorc Hackathon: Test Otomasyonu

Türkiye’nin ilk test otomasyonu konulu hackathonu 9 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşti. Genelde bu tür etkinliklerin haftasonu 2 günü kapsayacak şekilde olmasına alıştığımız için bu etkinliğin çarşamba günü ve sadece 1 gün içerisinde gerçekleşmesi şaşırtıcıydı. Takımlara çeşitli senaryolar verildi ve test otomasyonu yapılması için süre tanındı. Senaryoları başarıyla tamamlayan takım olmadığı için sıralama juri puanıyla belirlendi.

keytorc_hackathon_small.jpg

  • Teknolojiler: Selenium Webdriver
  • Konu: Test Otomasyonu

Accenture Digital Hackathon

Accenture’un uluslararası hackathonu, 26-27 Kasım 2016 tarihlerinde, Accenture Turkey ofisinde gerçekleşecek olan etkinlik, öğrencilere ve 0-3 yıl arası tecrübesi olan juniorlara açık. Katılmak isteyenler için kuralları İngilizce okumalarını tavsiye ederim çünkü tercümede kasıtlı veya kasıtsız bir takım farklılıklar bulunuyor.

  • Teknolojiler: Kısıt yok.
  • Konu: Katılımcılardan bir dizi alanda çözümler üreterek insanlara ve çevreye değişik bir bakış açısıyla fayda sağlamak için dijital teknolojileri yaratıcı ve yenilikçi biçimde kullanmaları istenecek.
Okumaya devam »