Otomatik Mühendis

Ex Machina

Ex Machina filmini izleyenler bilir bir sahnede ekranda şöyle bir kod görülüyor.

ex machina hacker kodları

ex machina hacker kodları

Genelde filmlerde kargacık burgacık saçmalıklardan, hatta ekranda anlamsızca dönen küplerin olduğu hacker filmlerinden dolayı bunda da kodların bir sonuca götürmeyeceğini düşünebiliriz. Resimde ki kodları temize çektiğimizde aşağıdaki, derlenebilir Python kodları çıkıyor.

Okumaya devam »


Arduboy

Kredi kartı boyutunda oyun sistemi.

Arduboy, Arduino ile yapılmış kredi kartı boyutlarındaki oyun sistemidir. 8-bit oyunları yapmayı, oynamayı ve paylaşmayı kolaylaştırır.

arduboy

Okumaya devam »


Arduino Nedir?

Arduino, bir açık kaynak kodlu elektronik platformudur, donanım ve yazılımı kolaylıkla kullanmayı ilke edinmiştir. Herkesin kolaylıkla etkileşimli projeler çıkarmasına imkan tanır.

Arduino iki kısımdan oluşur; biri anakartı diyebileceğimiz kendisi, diğeri ise içerisinde bulunan yazılımdır.

Arduino kartı, çeşitli sensörlerle toplanan bilgiyi giriş birimlerinden alarak bunları yazılıma aktarabilir. Aynı zamanda yazılımdan gelen komutları ışık, motor ve diğer çıkış birimlerine aktararak bunların kontrol edilmesini sağlar.

Arduino IDE

Okumaya devam »


Zor Yoldan Ruby Öğrenin

Zor yoldan öğrenme serisine devam ediyoruz. Artık LCodeTHW (Learn Code The Hard Way) ismiyle anılan bu seri diğer programlama dillerinde de eğitimler hazırlıyor. Serinin devamında Ruby dili üzerine egzersizler hazırlanmış ve yine ücretsiz olarak tüm içerik http://learnrubythehardway.org/book/ adresinde sunulmuş.

Serinin devamında C, SQL ve Regex olacağı sitede belirtilmiş. Bunların alpha sürümlerini sitede bulabilir, hatta bunlara katkıda bulunabilirsiniz.

Okumaya devam »