Otomatik Mühendis

Arduboy

Kredi kartı boyutunda oyun sistemi.

Arduboy, Arduino ile yapılmış kredi kartı boyutlarındaki oyun sistemidir. 8-bit oyunları yapmayı, oynamayı ve paylaşmayı kolaylaştırır.

arduboy

Okumaya devam »


Arduino Nedir?

Arduino, bir açık kaynak kodlu elektronik platformudur, donanım ve yazılımı kolaylıkla kullanmayı ilke edinmiştir. Herkesin kolaylıkla etkileşimli projeler çıkarmasına imkan tanır.

Arduino iki kısımdan oluşur; biri anakartı diyebileceğimiz kendisi, diğeri ise içerisinde bulunan yazılımdır.

Arduino kartı, çeşitli sensörlerle toplanan bilgiyi giriş birimlerinden alarak bunları yazılıma aktarabilir. Aynı zamanda yazılımdan gelen komutları ışık, motor ve diğer çıkış birimlerine aktararak bunların kontrol edilmesini sağlar.

Arduino IDE

Okumaya devam »


Zor Yoldan Ruby Öğrenin

Zor yoldan öğrenme serisine devam ediyoruz. Artık LCodeTHW (Learn Code The Hard Way) ismiyle anılan bu seri diğer programlama dillerinde de eğitimler hazırlıyor. Serinin devamında Ruby dili üzerine egzersizler hazırlanmış ve yine ücretsiz olarak tüm içerik http://learnrubythehardway.org/book/ adresinde sunulmuş.

Serinin devamında C, SQL ve Regex olacağı sitede belirtilmiş. Bunların alpha sürümlerini sitede bulabilir, hatta bunlara katkıda bulunabilirsiniz.

Okumaya devam »


MD5 Kodu

MD5 (Message-Digest algorithm 5) dosya bütünlüğünü korumak amacıyla sağlama yapmamızı sağlayan tek yönlü şifre algoritması. Büyük boyutlu dosyalar bu algoritma ile şifrelenerek 128 bitlik özete çevrilir. Bu işlemin tersi mümkün değildir.

md5("otomatikmuhendis.com") = "81113b2060edbbc3721679cd6fdd2b39"

Genellikle işletim sistemi dağıtıcıları kurulum dosyasının MD5 checksum (sağlama) kodlarını da paylaşırlar. İndirme sırasında veri kaybı oluşmuş mu diye kontrol etmek için indirdiğimiz dosyayı MD5 Checker gibi bir uygulamadan geçirir ve 128 bitlik özetini oluştururuz. Üreticiden aldığımız kodla karşılaştırır, denk olması durumunda dosyada eksik olmadığını anlarız.

Örnek olarak Pardus’un son sürümünün MD5 kodunu paylaşmak istedim ama sitesinde bulamadım. Benim gibi başkalarının da bulamadığını gördüm. Öğrenince buraya da yazarım.

Okumaya devam »