Otomatik Mühendis

RabbitMQ Kurulumu ve Kullanımı

RabbitMQ, Unix üzerine Erlang ile yazılmış mesaj kuyruğu sistemidir. MSMQ’dan performans olarak daha iyidir ve içerdiği “Publish/Subscribe” ve “Routing” özellikleri sayesinde AMQP (Gelişmiş Mesaj Kuyruğu Protokolü) tanımına oldukça yakındır.

Kurulumu

Öncelikle Erlang framework’ü makinanızda yüklü olmalı. Uygun versiyonu Erlang/OTP indirme sayfasından bulabilirsiniz. Erlang kurmadığınız takdirde aşağıdaki gibi bir uyarıyla karşılaşacaksınız.

Erlang bulunamadı hatası

Daha sonra RabbitMQ’yu şu sayfadan indirerek kurabilirsiniz.

Okumaya devam »


The Star Wars API

Paul Hallett 2014 Aralık ayında Star Wars evreni için bir veritabanı oluşturuyor ve bunu SWAPI adında bir API ile paylaşıyor.

Kendi duyurduğu şekilde aktarmak gerekirse; Şimdiye kadar aradığınız Star Wars’a ait tüm bilgiler bulunuyor. Altı filmde yer alan gezegenler, uzay gemileri, araçlar, insanlar, filmler ve canlı türleri. 7 ay içerisinde sunucuya 749.239 adet istek iletilmiş. Bu da demek oluyor ki şu an bunu kullanan uygulamalar var.

Okumaya devam »


Chrome’da GIF’lerin yüklenirken beyaz, videoların ise siyah gözükmesi sorunu

Chrome’da GIF‘lerin yüklenirken beyaz, videoların ise yüklenmesi sırasında siyah gözükmesi gibi bir yavaşlık sorunu bulunuyor.

Bunun çözümü Chrome’un Gelişmiş Ayarları’ndan (chrome://settings/ adresine girdikten sonra “Gelişmiş ayarları göster…” bağlantısını tıklayarak görüntüleyebilirsiniz) Kullanılabilir olduğunda donanım ivmesini kullan ayarını pasif duruma getirmektir.

Okumaya devam »


Arduino ile Kaplumbağa Yemleyicisi

Çıkacağım uzun tatil sebebiyle kablumbağaları otomatik olarak yemleyecek bir makina yapmaya karar verdim. Daha önceden almış olduğum Arduino kiti bu iş için biçilmiş kaftandı.

Arduino nedir diye merak ediyorsanız sizi şu yazıya alalım.

Öncelikle program hedeflerini çıkardım;

  1. Belirli aralıklarla yemi dökecek.
  2. Sistemin çalışıp çalışmadığını gösterecek bir test butonu olacak.
  3. Bilgilendirme mesajları için bir LCD ekran olacak.
Okumaya devam »


Ex Machina

Ex Machina filmini izleyenler bilir bir sahnede ekranda şöyle bir kod görülüyor.

ex machina hacker kodları

ex machina hacker kodları

Genelde filmlerde kargacık burgacık saçmalıklardan, hatta ekranda anlamsızca dönen küplerin olduğu hacker filmlerinden dolayı bunda da kodların bir sonuca götürmeyeceğini düşünebiliriz. Resimde ki kodları temize çektiğimizde aşağıdaki, derlenebilir Python kodları çıkıyor.

Okumaya devam »