Otomatik Mühendis

Türkiye'de Hackathonlar - Özel Bölüm

İyilik için Java!

Türkiye’de Hackathonlar ve Bölüm 2 yazılarıyla devam ettiğimiz seriye bizi heyecanlandıran yepyeni bir hackathon için özel bölüm yaparak devam ediyoruz.

Java for Good - İstanbul Hackathon

Son zamanlarda Türkiye’de ki çalışan sayısını arttırmasıyla ve aynı zamanda çalışmalarını uzak bağlantı üzerinden yürütmesiyle ilgi çeken Crossover firması; doğa, insanlık ve sokak hayvanları ile ilgili konularda hackathon etkinliği gerçekleştirecek. Taksim’de düzenlenecek olan etkinlik 10 Aralık 2016 Cumartesi günü sabah 9’da başlayacak ve 12 saat sürecek.

Okumaya devam »


.NET Core

Geçen ay, çalışma arkadaşlarım için bir .NET Core sunumu hazırladım ve sundum. Sunum sırasında minik bir ASP.NET Core uygulaması da geliştirdik.

Bu uygulamaya ait kodları github.com/olcay/aspnetcoresample adresinde bulabilirsiniz.

.NET Core hakkında yazılar devam edecek…

Okumaya devam »


Türkiye'de Hackathonlar - Bölüm 2

Daha önce Türkiye’de Hackathonlar yazısıyla başladığımız seriye ikinci yazı ile devam ediyoruz.

Keytorc Hackathon: Test Otomasyonu

Türkiye’nin ilk test otomasyonu konulu hackathonu 9 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşti. Genelde bu tür etkinliklerin haftasonu 2 günü kapsayacak şekilde olmasına alıştığımız için bu etkinliğin çarşamba günü ve sadece 1 gün içerisinde gerçekleşmesi şaşırtıcıydı. Takımlara çeşitli senaryolar verildi ve test otomasyonu yapılması için süre tanındı. Senaryoları başarıyla tamamlayan takım olmadığı için sıralama juri puanıyla belirlendi.

keytorc_hackathon_small.jpg

  • Teknolojiler: Selenium Webdriver
  • Konu: Test Otomasyonu

Accenture Digital Hackathon

Accenture’un uluslararası hackathonu, 26-27 Kasım 2016 tarihlerinde, Accenture Turkey ofisinde gerçekleşecek olan etkinlik, öğrencilere ve 0-3 yıl arası tecrübesi olan juniorlara açık. Katılmak isteyenler için kuralları İngilizce okumalarını tavsiye ederim çünkü tercümede kasıtlı veya kasıtsız bir takım farklılıklar bulunuyor.

  • Teknolojiler: Kısıt yok.
  • Konu: Katılımcılardan bir dizi alanda çözümler üreterek insanlara ve çevreye değişik bir bakış açısıyla fayda sağlamak için dijital teknolojileri yaratıcı ve yenilikçi biçimde kullanmaları istenecek.
Okumaya devam »


Tinycards

Luis von Ahn‘ın liderliğinde geliştirilen Duolingo‘nun ekibinden yeni bir mobil uygulama; Tinycards.

Bilgileri ezberlememizi kolaylaştıran flashcard yöntemini şimdi gerçek hayattaki basitlikle bu mobil uygulamada bulabilirsiniz. Aynı basitliği kart destesini oluştururken de korumuşlar. Otomatik Mühendis olarak bizim oluşturduğumuz desteleri https://tiny.cards/users/olcaybayram adresinden görebilirsiniz. Uygulamayı indirerek de bu destelerden yararlanabilirsiniz. Şimdilik sadece iOS için uygulaması bulunuyor.

Desteler;

  • HTTP Verbs & Status Codes
  • Git Commands
Okumaya devam »


Google Books API'den Konum Hatası

Code 403 Cannot determine user location for geographically restricted operation

Google AppEngine veya Heroku üzerindeki uygulamanızda Google Books API’a erişimde aşağıdaki hatayı almanız muhtemeldir.

Code 403: Cannot determine user location for geographically restricted operation

Hata mesajında da belirtildiği gibi kullanıcının konumu belirlenemediği için bu hata oluşmaktadır. Bunun da önüne geçmek için Google Books API clientıyla çağrı yaparken request’in header bilgilerine country parametresini de eklemeliyiz. Bu parametre Java ve .Net kütüphanelerinde public set edilebilir değildir. Bu sebeple request oluşturulurken RequestInitializer methodunda bunu eklemeliyiz.

Java için çözümüne bakabilirsiniz veya aşağıdaki örnekte olduğu gibi C# için uygulanışını görebilirsiniz.

Okumaya devam »