Otomatik Mühendis

Guru99

Eğitim Kütüphansi

Guru99 açıklamalı ekran görüntüleriyle bezenmiş zengin içeriğiyle hakkında bahsedilmesi gereken bir eğitim sitesi. Amaçları herkese eğlenceli ve ücretsiz eğitim sağlamak.

Bazen video tutorial açıp izlemeyi tercih ediyorum ama izlemek okumaktan daha yavaş oluyor. Bu yüzden bunun gibi içeriği dolu sitelere ihtiyaç duyuyorum.

Henüz JUnit tutoriallarını inceleyebildim. Bunu da daha önce yazdığım Test Attribute ve Annotation’ları yazısı için yapmıştım. Bır blog yazarı olarak bu site için ne kadar uğraştıklarını görebiliyorum.

JUnit eğitimi şunları kapsıyorş

  • JUnit Basic, örnek olarak Introduction, Test framework, Download ve Install Guide
  • Junit Annotation, API, Assert ve JUnit Test Suite
  • Ignore Test, Exception Test, ErrorCollector and Parameterized Test gibi ileri seviye konular
Okumaya devam »


Deutschland 83 Şifreli Disket

Deutschland 83 dizisinde (diziyi bilmeyenler için kısaca konusu; 1983 yılı Doğu ve Batı Almanya arasındaki casusluk diyebiliriz) ilk sezonun “Atlantic Lion” adı verilen 3. bölümünde, ele geçirilen disketin Doğu Almanya teknolojisi ile okunmaya çalışılması konu edilmiş.

deutschland_83_ibm_typing.png

Doğu Almanya henüz bilgisayar bilimleri konusunda ilerlememiş olduğu için kendilerine ambargo koyan ABD’den bir adet IBM 5155 model bilgisayar getirtilir çünkü ellerindeki disketin boyutlarında disket okuyucusu olan, zamanın taşınabilir en güçlü bilgisayarı budur.

Okumaya devam »


C# 7.0 ile Gelen Yeni Yetenekler

C# 7.0 ile programlama diline; veri yönetimine, kod sadeleştirmeye ve performansa yönelik yeni yetenekler katıldı. Bunlardan en önemlileri çoklu sonuç döndürmemizi sağlayan tuples ve verinin şekillendirilmesini kolaylaştıran pattern matching. Daha temiz ve verimli kodlar yazmamız artık daha kolay.

Out variables

Parametrelerde verilen out anahtarı artık satıriçi değişken tanımlamaya da izin veriyor. Tanımlama yapmak istemiyorsanız _ yazmanız yeterli.

Patterns “is”

Constant, Type veya Var pattern ile koşul yazılabilir hatta out anahtarında olduğu gibi nesnenin tipi uygunsa doğrudan koşuldaki tipte bir değişken üretilebilir.

Switch statements

Artık switch case koşullarında eşitlikten daha fazlası istenebiliyor. Koşullar için when kelimesi kullanılıyor.

Okumaya devam »


Hackathon - 2002’den 2017’ye Türkiye’de Güç Konsolidasyonu

140journos, Graph Commons ve ATÖLYE bu hafta sonunda (14-15 Nisan 2017) ilgi çekici bir konuyla 24 saat sürecek veri haritalama hackathon’u düzenliyorlar. Siyaset bilimi ve teknolojiyi odak noktasına alan etkinliğin konusu; 2002’deb 2017’deki 16 Nisan referandumuna kadar olan süreçte siyasi anlamda gücün nasıl konsolide olduğudur. Bu konuyu kapsamlı bir veri derlemesi ve düzenlenecek mini-panellerle ele alıyorlar.

Katılımcılar için not: Fiziksel katılım yalnızca davet usulüyle gerçekleşmektedir. Etkinliğin canlı yayını 14-15 Nisan 2017 tarihlerinde 140journos sosyal medya hesaplarından yapılacaktır.

Okumaya devam »


Yeni Octopus Deploy Step

Octopus Deploy kütüphanesine yaptığım pull request (PR) kabul edildi.

Deployment aracı olarak kullandığımız Octopus üzerinde, MVC projesinin yayına alınması sonrasında, Statik İçerik Hızlandırma (CDN) sistemindeki statik dosyaların da yenilenmesi için Medianova CDN hizmetinin Purge (içeriğin temizlenmesi) methodunu tetiklememiz gerekiyordu.

Okumaya devam »