Otomatik Mühendis

Türkçe Doğal Dil İşleme

23 Aralık 2015 günü Yazılım Buluşmaları kapsamında Dr. Aşkın Karakaş‘ın sunduğu “Türkçe doğal dil işleme ve semantik analiz” adlı etkinliğe katıldım. Biraz etkinlik içeriğini, biraz da kendi aldığım notları paylaşmaya çalışacağım.

Öncelikli olarak doğal dil işlemeye neden gerek duyarız sorusuna yanıt verelim. Verinin depolanabilmesi için yapısal bir halde olması gerekir. İlişkisel veya değil her hangi bir veritabanında yapısal olmayan veri depolanamaz. Türkiye’de sözlük sitelerinde, küresel olarak bakıldığında Wikipedia‘da bulunan bilginin metin formatında olması yapısal olmayan veriye örnek gösterilebilir.

Okumaya devam »


TechCicekSepeti

Şu an çalıştığım şirketin Teknoloji departmanı için bir blog hazırlıyoruz ve içerikleri tüm departmandan kişiler oluştururken, editörlüğünü ben yürütüyorum. Ayrıca @TechCicekSepeti üzerinden duyurularını yapıyoruz.

GitHub üzerinde barındırıldığı için bloga http://techciceksepeti.github.io/ adresinden ulaşabilirsiniz. Jekyll taslak motoru sayesinde veritabanına ihtiyaç duymuyor. Ruby ile hazırlanan bu motor Markdown (veya Textile), Liquid, HTML & CSS dosyalarınızı bir araya getirip işleyerek statik bir blog üretiyor.

Okumaya devam »


Karabasan.exe Online

TL;DR 90’lı yılların fütursuz yapay zekası şimdi internette: Karabasan.exe Online

Son zamanlarda uğraştığım bir çok konu var ama bunları sadece arkadaşlar arasında paylaşmakla yetiniyorum. Buraya da eklemenin, hatta bilgilendirici şekilde arşivlemenin güzel olacağını düşünüyorum.

Bu çalışmalardan ilki; 90’lı yılların yapay zekası olan ünlü karabasan.exe uygulamasını online hale getirmek oldu. Bu MSDOS uygulamasını Windows üzerinde çalıştırabilmek için  DOSBox DOS emulator’ı gerekiyor ve akıllarda virüs şüphesini uyandırıyor. Ben nostaljiye erişimi kolaylaştırmak için bir çalışma yapmak istedim.  Çalışmaya önce EXE dosyasını decompile etmeyi deneyerek başladım. Sağlıklı bir sonuç elde edemedim.

Okumaya devam »


RabbitMQ Kurulumu ve Kullanımı

RabbitMQ, Unix üzerine Erlang ile yazılmış mesaj kuyruğu sistemidir. MSMQ’dan performans olarak daha iyidir ve içerdiği “Publish/Subscribe” ve “Routing” özellikleri sayesinde AMQP (Gelişmiş Mesaj Kuyruğu Protokolü) tanımına oldukça yakındır.

Kurulumu

Öncelikle Erlang framework’ü makinanızda yüklü olmalı. Uygun versiyonu Erlang/OTP indirme sayfasından bulabilirsiniz. Erlang kurmadığınız takdirde aşağıdaki gibi bir uyarıyla karşılaşacaksınız.

Erlang bulunamadı hatası

Daha sonra RabbitMQ’yu şu sayfadan indirerek kurabilirsiniz.

Okumaya devam »


The Star Wars API

Paul Hallett 2014 Aralık ayında Star Wars evreni için bir veritabanı oluşturuyor ve bunu SWAPI adında bir API ile paylaşıyor.

Kendi duyurduğu şekilde aktarmak gerekirse; Şimdiye kadar aradığınız Star Wars’a ait tüm bilgiler bulunuyor. Altı filmde yer alan gezegenler, uzay gemileri, araçlar, insanlar, filmler ve canlı türleri. 7 ay içerisinde sunucuya 749.239 adet istek iletilmiş. Bu da demek oluyor ki şu an bunu kullanan uygulamalar var.

Okumaya devam »