Otomatik Mühendis

PHP ile E-posta Göndermek

Bu konu gerek yazılımcılar gerekse tasarımcılar tarafından sıklıkla aranmaktadır çünkü basit bir web sitesi yapmak istediğinizde en azından bir iletişim sayfası olması beklenir.
Bu iletişim sayfasının işlevselliğini ise HTML sayfasının ardındaki PHP kodları ile sağlayabiliriz. PHP olmasının sebebi; daha ucuz sunucuların genelde PHP koşan linux sunucuları olmasıdır.

İletişim sayfanızda gerekli formu oluşturduktan sonra aşağıdaki PHP sayfasına post edecek şekilde ayarlarsanız sayfanız işlevsel olacaktır.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
$to = "webmaster@siteniz.net"; /*E-posta adresiniz*/
$subject = "Sitenizden Mail Var"; /*Konu*/
$date = date ("l, F jS, Y"); 
$time = date ("h:i A");
$Email=$_REQUEST['Email'];

$msg="
Name: $_REQUEST[Name]
Email: $_REQUEST[Email]
Phone: $_REQUEST[Phone]

Mesaj  $date, hour: $time tarihinde gönderildi.\n

Mesaj:
$_REQUEST[message]";

if ($Email=="") {
	echo "Lütfen mail adresi giriniz.";
}
else{
	mail($to, $subject, $msg, "From: $_REQUEST[Email]");
	echo "Mesajınızı için teşekkürler.";
}
Okumaya devam »


Notepad .LOG

Eğer Notepad’i açıp ilk satırına .LOG yazarsanız. Onu her açtığınızda, ilk önce o anın tarih ve saatini yazar.

Uygulamalarımızda log dosyalarını oluştururken başlarına .LOG yazarsak, bundan sonra kaydettiğimiz her log için tarih ve saat otomatik olarak yazılacaktır.

Okumaya devam »


Bağlantı Cümleciği Elde Etmenin Kolay Yolu

Bağlantı cümlecikleri (connection strings) veritabanına erişimimizi sağlarlar. Bu cümleler içerisinde veritabanı adresi, adı ve güvenlik bilgilerini barındırırlar. Yeni bir projeye başlarken nasıl bir bağlantı cümleciği yazacağımızı bilemediğimiz anlar olur. Connection Strings sitesi neredeyse her ihtimale karşı oluşturulmuş birer bağlantı cümleciği barındırmaktadır. Aradığınız cümleyi bulamadığınızda ise daha farklı bir yöntemle bunu üretebilirsiniz.

Öncelikle istediğiniz bir klasörde .udl uzantılı bir dosya oluşturun. Eğer dosya uzantılarını göremiyorsanız (ki görmelisiniz, bir yazılımcı olarak dosya uzantılarına aşina olmalısınız), notdefterini açın ve boş dosyayı herHengiBirIsim.udl adıyla kaydedin.

Artık elinizde bir Microsoft Data Link dosyası var. Bunu açtığınızda OLE DB Core Services ile açılır ve aşağıdaki gibi bir arayüzle karşılaşırsınız.

Okumaya devam »


SQL’in Güzelliği

SQL prosedürleri yazarken kullandığım IDE’nin ilk baktığım özelliği, yazdıklarımı ne kadar güzelleştirebildiğidir.

Yazdıklarıma intelli-sense menülerle anında yardımcı olması ikinci plana atabileceğim hatta yokluğunu bile fark etmeyeceğim bir özelliktir.

Bunun için size iki farklı ortamda iki ayrı uygulama önerebilirim.

Okumaya devam »


Klasör İçeriğini Dosyaya Yazdırmak

Bir klasör içerisindeki dosyaların listesine ihtiyacınız olduğunda, komut satırı (command prompt) ekranında DIR /B /O:N > filename.txt komutuyla filename.txt dosyasının içine o klasördeki tüm dosya isimlerini yazdırabilirsiniz.

Komut satırını istediğiniz klasörde başlatabilmek için o klasörün içinde Windows adres barına cmd yazmanız yeterlidir.

Okumaya devam »