Otomatik Mühendis

AppFabric Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı

Microsoft Windows Server AppFabric, Windows Server’ın web uygulamaları ve orta katman servisler için hosting, yönetim ve cache’leme yeteneklerini arttıran bir sunucu uygulamasıdır.

Bu adresten indirerek başlayabiliriz; Microsoft AppFabric 1.1 for Windows Server Install

Eğer Windows 7 kullanıyorsanız IIS 7 Manager for Remote Administration kurmanız faydalı olabilir. Bu sayade uzaktan IIS sunucularınızı kontrol edebilirsiniz.

Aşağıdaki gibi tüm özelliklerin kurulumunu istiyoruz.

Birinci adım

Okumaya devam »


Güvensiz Rastgelelik

Yağmurlu bir İstanbul gününde, yağmur damlalarının rastgele yağışını izlerken aklıma geldi. Acaba kodlarımızın içerisinde ürettiğimiz sayılarla, bu damlaların düştüğü noktalar arasında bir bağlantı kurulabilir mi? Yağış formülize edilebilir mi?
Bunun üzerine rastgele sayılar üzerine bir araştırma yaptım ve ne kadar güvensiz olduklarını öğrendim. Testlerde yeterince çeşitli olduğunu düşündüğümüz ama bir yerden sonra tekrar eden sayılar kümesi ile güvenliği sağlamaya çalışıyoruz. Farklılık yaratmak için kullanıldığında sorun olmayabilir ama güvenlik amaçlı kullanıldığında dayanaksız bir araçtır rastgelelik. Güvensizliğinin sebebi tahmin edilebilirliğidir.

Normalden biraz daha güvenli olması için tohumunda zaman faktörünü de kullanıyorlar ama bu da tavsiye edilmiyor. Henüz .NET kütüphanesinde güzel bir örnek bulamadım ama Java’da güvenli rastgelelik için ayrı bir class mevcut.

1
2
3
4
public static int generateRandom(int maximumValue) {
	SecureRandom ranGen = new SecureRandom();
	return ranGen.nextInt(maximumValue);
}
Okumaya devam »


SignalR ile Açık Artırma Uygulaması

Web uygulamalarında gerçek zamanlı etkileşimi yeni ve daha kolay bir boyuta taşıyan SignalR teknolojisini deneme fırsatım oldu. Geliştirmekte olduğum projede açık artırma uygulamasını daha işlevsel yapma çalışmalarımız sonucunda SignalR uygulamasının da tecrübe kazandıracağı kanısıyla uygulamaya anlık teklif gönderme/alma yeteneği kazandırdık.

Öncelikle SignalR nedir?

SignalR, HTML5 API ile birlikte web hayatımıza giren WebSockets protokolünü kullanarak gerçek zamanlı iletişimi sağlayan bir kütüphanedir.

Bu noktada Microsoft tekelinden az da olsa uzaklaşabilmek için alternatif olarak SuperWebSocket‘ı gösterebilirim. Aynı işlemleri yapabilirsiniz, mamafih doküman bakımından SignalR tercih sebebidir. MSDN makaleleri de cabası.

Okumaya devam »


Kodunuz Türkiye testini başarıyla geçebiliyor mu?

Türkiye’de kullanılan tarih ve sayıların gösterilişinde diğer ülkelere göre farklılıklar görülmektedir. Bu sebeple yazılımlarını çeşitli ülkelerde kullanım için yazan yazılımcılar bu biçem değişikliklerine dikkat etmelidir. Hala metrik sisteme geçememiş Amerika’da bazı yazılımcılar “Kodunuz Türkiye’de çalışırsa her yerde çalışır.” diyorlar. Aşağıda ilgili yazıları bulabilirsiniz. Yazılımınızın daha esnek olabilmesi için uygulamanız gereken bu yöntemleri ara sıra anımsamak iyi olacaktır.

http://www.moserware.com/2008/02/does-your-code-pass-turkey-test.html

http://www.codinghorror.com/blog/2008/03/whats-wrong-with-turkey.html

Okumaya devam »


Localhost’a yönlendirilen DNS kayıtları

Web sitesi projeleri geliştirirken elbet bir şekilde hosts dosyasında değişiklik yapmamız gerekmiştir. Özellikle subdomain çalışmalarında ihtiyacımız olmaktadır.
C:\Windows\System32\drivers\etc klasöründe bulunan hosts dosyası içerisinde hangi adreslerin, hangi iplere yönlendirileceğini tanımlayabiliyoruz.
Kısaca yerel DNS’imiz diyebiliriz.

Hosts dosyasında fazla değişiklik yapmak istemezsek. Aşağıda verilen üç adresi kullanabiliriz, bunlar doğrudan 127.0.0.1’e yönlendirilmiş sayfalardır. Eğer IIS veya Apache gibi bir sunucunuz varsa veya bir web servisiniz yayında ise doğrudan bu adresler üzerinden ulaşabilirsiniz. İstediğiniz subdomaini veya portu yazabilirsiniz.

  • http://127-0-0-1.org.uk</p>
    • http://test1.127-0-0-1.org.uk
    • http://127-0-0-1.org.uk:8081
    • http://127-0-0-1.org.uk/Categories/10
  • http://vcap.me/
  • http://lacolhost.com/
Okumaya devam »